Kategorie:

2019-01-22 00:00

KAPITOLA 4.

KAVÁRNA


      Dobrý den, Alexi, ani nevíte, jak je mi líto, že Vás musím skutečně zklamat. V příloze zasílám co nejpřesnější překlady dopisů, o které jste mě žádal. Nebylo možné přeložit je doslova, protože použitá francouzština je tak svérázná, že by v doslovném překladu nedávaly věty smysl. Texty bohužel neobsahují žádné konkrétní informace, jak se jistě sám přesvědčíte při jejich studiu. Mrzí mě, že nemohu více pomoci…

      Dočetl a promnul si unavené oči. Vytištěné překlady zastrčil do aktovky, pozhasínal kancelář a vykročil k domovu. Cestou se ještě zastavil v kavárně. Potřeboval si v klidu porovnat myšlenky. Ačkoliv se celou záležitostí nechtěl dnes již zabývat, nedalo mu to, rozložil si překlady na stůl vedle nedopitého šálku espressa a četl.

      Prožívám velkou bolest nemaje od Vás sebemenší zprávu. Zároveň však radostí přetéká mé srdce, protože nepoznav Vás, nemiloval bych. Zjevila jste se mi půvabná jako víla, důstojná jako bohyně olympská, laskavá jako světice…

      Pousmál se nad tím vyznáním, ale zároveň si sám sobě položil otázku, kdo v něm kdy probudil tolik touhy, že by neváhal sáhnout k podobným vzletným přirovnáním. Napadaly ho pouze samé ženské idoly velkých pláten. Jeho vlastní život takovou bytost nezahrnoval. Bývalá žena neunesla existenční nestabilitu žurnalisty na volné noze a brzy po svatbě šla za lepším. Současné partnerce vděčil za mnohé. Pomohla mu, když byl po rozvodu skutečně na dně, ale uvědomil si, že ji víc než jako objekt vášně bere jako kamarádku, se kterou může mluvit o všem.

      Nakonec se v kavárně zdržel téměř dvě hodiny. Pročetl všechny přeložené texty a opravdu zjistil, že neobsahují nic. Není v nich jediná stopa, jediný konkrétní údaj. Jen samé milostné opěvování ženy, která se stala pisatelovou múzou.

      Byl zklamaný. Tolik doufal, že v dopisech najde odpovědi na své otázky – kdo byla ta žena, proč se k ní dopisy nikdy nedostaly, jak se vlastně seznámili, viděli se jen jednou a toto setkání dokázalo naplnit život starce světlem až do jeho konce, nebo se setkávali opakovaně, milovali se spolu?

      A neví nic. Je na stejně mrtvém bodě jako před týdnem.

 

© Kamila Parsi 2019Facebook